Zen si Psihoterapia

In jos

Zen si Psihoterapia

Mesaj  Admin la data de Joi Dec 22, 2011 7:58 am

Atasez un scurt material numit "ZEN si Psihoterapia"

Materialul este in limba engleza si apartine d-nei Livia Kohn, o cunoscuta sinoloaga.

Din acest material putem intelege (chiar daca noi nu ne ocupam cu ZEN-ul - concluziile legate de calea chineza sunt identice) si chiar extrapola viziunile "Est" si "Vest" despre scopurile practicii si, dupa parerea mea, una dintre ratiunile diferentei de eficienta.

Asa cum spuneam la sala, scopuri initiale diferite conduc la realizari diferite. Acum depinde ce cauta fiecare.... Ca occidentali suntem programati by default cumva opus paradigmelor caii chineze, deci trebuie cumva fie sa ne reprogramam, fie sa intelegem ce ne face relativ ineficienti in directia practicii interne.

Mai pe romaneste (poate si pentru ca zilele astea m-am confruntat masiv cu problema respectiva): greu sa ai o orientare corporatista, sa lucrezi intr-o companie profitabila, dar sa fii eficient si in practica interna.

Asa cum zicea recent un maestru chinez: "Daca vreti cu adevarat alchimie interna, trebuie mai intai sa sariti in afara cercului social. Altfel, multumiti-va cu practica de intretinere si sanatate. Mai mult nu este posibil"

Minghui
Atasamente
Livia Kohn [EXTRAS] - Zen and Psychoteraphy.pdf Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.(73 KB) Descarcat de 12 ori

Admin
Admin

Data de inscriere : 30/09/2011

http://longliferomania.wikiforum.ro

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum